#39 kažkas kažką darantis

こんにちは
Konnichiwa,

nuo šiandien pamokėlėse pamatysite ne tik ひらがな ar カタカナ, bet ir vieną kitą hieroglifą – kanji. Apie juos plačiau kitame mano bloge skirtame būtent jiems – http://www.blogas.lt/mainichinokanji. Ten apžvelgtus kanji pradėsiu naudosiu ir čia, tad po truputį jų turėtų daugėti :-)

Japonų kalboje daiktavardį apibūdinti galima ne tik naudojant būdvardžius, bet ir veiksmažodžius, juos parašant paprastoje (ne ます (masu)) formoje prieš pažymimąjį žodį (tam reikės prisiminti veiksmažodžių paprastų formų sudarymą, kurį išmokome 25-29 pamokoje). Toks daiktavardžių apibūdinimas yra gan dažnas japonų kalboje, tačiau jį nesunku perprasti, nes lietuviškai lygiai taip pat yra naudojami dalyviai. Pavyzdžiui:

Iš Amerikos atvykęs žmogus – アメリカア から きた 人 (amerika kara kita hito)
Mano kambaryje esantys daiktai – わたし の へや に ある もの (watashi no heya ni aru mono)

Kaip matyti, galima naudoti tiek esamąjį, tiek būtąjį laiką ar naudoti ilgas pažymimąsias konstrukcijas. Taip galima pasakyti ir gan sudėtingus sakinius:

Pusryčių nevalgęs žmogus nuėjo pasivaikščioti į parką matytą per televizoriųあさごはん を たべなかった 人 は テレビ で みた こえん に さんぽ に いきました (asagohan o tabenakatta hito wa terebi de mita koen ni sanpo ni ikimashita).

Ši konstrukcija japonų kalboje bus naudojama ir tada, kai reikės išversti lietuviškus sakinius, kuriuose naudojamas žodelis „kuri(s)“. Tarkime, patį pirmą pavyzdį lietuviškai galėtume pasakyti ir „žmogus, kuris atvyko iš Amerikos“, tačiau vertimo tai nepakeistų, nes japonų kalboje tokio žodžio kaip „kuri(s)“ tiesiog nėra.

* * * * *

Išverskite: kasdien bibliotekoje knygą skaitantis studentas šiandien skaitė laikraštį; kavą geriantis žmogus yra mano draugas; nuotraukoje esantis vyras (otoko) yra mano tėtis; kas yra raudoną mašiną vairuojanti (unten suru, reikalauja dalelytės を) moteris (onna, おんな)?

* * * * *

Nauji žodžiai:
おとこ (otoko) – vyras
うんてん (unten) – vairavimas (くるま を うんてん する – vairuoti mašiną)
おんな (onna) – moteris

じゃまたね
Ja mata ne

Reklama
  1. Kol kas komentarų nėra.
  1. 2010/03/26 19:43

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: